Як правильно варити журавлину

У каструлі кип'ятимо воду з цукром (2,5 літра води і 250 грам цукру) і як тільки на поверхні з'являться бульбашки, закладаємо яблучну нарізку. Через 5 хвилин кипіння у напій додаємо 250 грам замороженої журавлини. Ягоду попередньо не розморожуємо. Час варіння компоту під кришкою на слабкому вогні – 10 хвилин.

Кому не можна їсти журавлину?

Лікарі не радять вживати журавлину при захворюваннях дванадцятипалої кишки та стінок шлунка, а також при схильності до алергічних реакцій (аспірину або ацетилсаліцилової кислоти). Похідне саліцилової кислоти також міститься в журавлині та може викликати алергічну реакцію – свербіж у роті, нежить, чхання.

Що лікує журавлина?

Корисні та лікувальні властивості Як засіб з сечогінними й антимікробними властивостями журавлину використовують для профілактики й лікування захворювань нирок, сечовивідних шляхів і сечового міхура, при гіпоацидних гастритах, при початкових формах панкреатитів.

Що можна зробити з журавлини?

Журавлину сушать, вимочують, перетирають з цукром, роблять з неї варення та цілющі відвари, або просто заморожують, щоб потім додавати ягоди в чай. Вважається, що сік журавлини корисний для здоров'я, він надає протизапальну і антистресову дію.

Журавлина на зиму – 9 простих рецептів заготовок з …
Журавлина пробивається блендером і перекладається в каструлю. До неї додається вода і цукор. Все вариться близько 50 хвилин, охолоджується і розкладається по стерильним банкам. Виходить дуже смачна добавка до чаю і різної випічці. Час готування: 1 годину. Час приготування: 10 …